Syntetyki – demony współczesności czy dobra alternatywa?

Tkaniny syntetyczne, często są postrzegane jako mniej korzystne dla zdrowia w porównaniu z naturalnymi. Osobiście jednak dziwię się tej niechęci, bo mam bardzo dobre doświadczenia z niektórymi syntetykami i uwielbiam funkcje, jakie oferują. Zwłaszcza w świetnie zaprojektowanej odzieży technicznej.

Tkaniny termoaktywne

Materiały termoaktywne regulują temperaturę ciała, zapewniając mu komfort cieplny w różnych warunkach, nawet tych najtrudniejszych. Pomagają w utrzymaniu optymalnej temperatury ciała, dlatego wiele tych tkanin stosowanych jest w odzieży outdoorowej, wojskowej i sportowej.

Tkaniny z filtrem UV

Tego typu materiały są zaprojektowane tak, aby blokować szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (UV). Odzież wykonana z takich tkanin chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym, zmniejszając ryzyko poparzeń i chorób skóry. Dlatego podczas uprawiania aktywności, gdy jest się długo pod działaniem promieni słonecznych, (np. surfing, żeglowanie, trekking itp.) warto zaopatrzyć się w tego typu odzież.

Tkaniny antybakteryjne i antygrzybiczne

Te tkaniny świetnie sprawdzają w warunkach ciepła i wilgoci i szczególnie często stosowane są w odzieży sportowej, a wręcz w bieliźnie. Materiały tego typu wzbogacane są o środki antybakteryjne, co pomaga w powstrzymać rozwój bakterii i grzybów. Niektóre tkaniny są wzbogacane jonami srebra, które mają naturalne właściwości antybakteryjne. Pomagają w redukcji nieprzyjemnych zapachów i utrzymaniu higieny.

Tkaniny oddychające i odprowadzające wilgoć

Nowoczesne włókna syntetyczne, takie jak poliester z technologią odprowadzania wilgoci, pomagają utrzymać skórę suchą podczas aktywności fizycznej. Poprzez efektywne odprowadzanie potu, zmniejszają ryzyko podrażnień skóry i infekcji.

Pamiętaj, że korzyści zdrowotne wynikające z noszenia tkanin syntetycznych zależą od ich jakości, sposobu produkcji oraz indywidualnych cech użytkownika. Staraj się wybierać produkty renomowanych producentów i zwracaj uwagę na certyfikaty potwierdzające ich bezpieczeństwo i jakość materiałów.

Tkaniny syntetyczne, które nie są wynikiem prac nad wartościowymi zamiennikami włókien naturalnych, nieznanego pochodzenia, mogę być szkodliwe dla zdrowia. Dlatego bardzo ważne jest źródło ich pochodzenia. To mogą być małe manufaktury, które przywiązują niejednokrotnie do jakości znacznie większe znaczenie niz renomowani producenci. Jakość bowiem jest wypadkową staranności, wiedzy, standardów, ale też możliwości technicznych.

Do negatywnych skutków zdrowotnych tkanin syntetycznych należą alergie, podrażnienia i swędzenie, spowodowane tym, że przy ich produkcji są stosowane substancje, takie jak formaldehyd (stosowany jako utrwalacz) lub barwniki azowe. Dlatego dobrze jest przyjrzeć się pochodzeniu tkanin, które nosisz.

Shopping Cart
Scroll to Top